Biz Kimiz?

 

Levent UCUZAL:
Bir su altı aşığı olan Levent’in hayatı her zaman iki taraflı geçti. Bir yanı, ODTÜ’den mezun olmuş, müteakiben 23 sene ODTÜ’de ek zamanlı akademik personel olarak hizmet vermiş, kariyerine yakışır şekilde Türk Silahlı Kuvvetleri muhtelif birimlerinde ve NATO’da bir çok savunma yazılımları üretmiş olan BİLGİ A.Ş.’nin (www.bilgigis.com) kurucu ortağı, yönetim kurulu başkanı, başarılı iş adamı, saygın kişilik, peki diğer yanı? Doğaya aşık, denizlerde kendini bulan. İşte bu ikilem Levent’in hem iş hem de deniz dünyasında bir hayatı olmasını sağlayandı.
Bir yandan kariyer merdivenlerini çıkarken diğer yandan önce serbest dalış’a başladı, arkasından, milli sporculuk, sulatı hokeyi, sualtı ragbisi, Türkiye ve Dünya Sualtı Sporları Federasyonları (TSSF ve CMAS) Teknik Kurul başkanlıkları, CMAS-TSSF Kaş Başka Eğitim Merkezi Direktörlüğü ile devam eden bu yolculukların iş kısmı hedeflere fazlasıyla ulaşırken, aşk kısmı Levent’i CMAS’ın Dünya Teknik Kurul Başkanı olmaya kadar getirdi. 2019’da aldığı karar ile Levent, Nejdet, Alper ve Damla ile Kaş Başka Leymona yoluna çıktı. O artık yürüttüğü diğer işlerin yanı sıra Kaş Başka Leymona’da suyun hep yakınında.

 

Nejdet DEMİRTAŞ:

1965 yılında İstanbul’da dünyaya gelen Nejdet, 54 yıllık ömrüne  bir çok kişisel ve karma sergi, gezi yazarlığı, fotoğraf editörlüğü gibi işleri  sığdırdı. 1988 Yılında ilk defa  Kaş’a geldiğinde hayatının değişeceğinden haberi bile yoktu. O geliş Kaş’a bir turist olarak ilk gelişiydi. Ama son olmadı. Derin duygulara bağlandığı bu yerde, uzun yıllar sonra bir yaşam kurdu. Su altı fotoğrafçısı olan Nejdet,  Çocuk gelinler!, Dardanel’in Çocukları, Gezi, Madenciler, Kadına yönelik şiddetle ilgili Sualtı fotoğraf Projelerinin hem yaratıcısı hem de uygulayıcısı oldu. Projeleri hem ulusal hem de dünya basınında yer buldu.

Yeni projesinin çekimlerini de artıkKaş Başka Leymona’da gerçekleştirecek. Türkiye için, dünya için yapabileceklerinin en azından bir kısmını gerçekleştirdi. Yeni hayali olan Kaş Başka Leymona’da Alper, Levent ve Damla ile birlikte hem eğleniyor hem çalışıyor hem Kaş Başka Leymona dostluklarına hem de dünyaya fayda yaratacak yeni yeni projelerin alt yapısını hazırlıyor.

Damla ATAMAN TÜRKŞEN:
ODTÜ’den mezun olur olmaz 20 yaşında koşarak kendini Amerika’ya attı. Damla keşfetmeli, daha çok okumalı, daha çok öğrenmeli, Amerika’da da okuyarak dünyanın kabul ettiği bir iş insanı olmalıydı. Master bitti, başladı danışmanlık hayatı. Amerika’nın en saygın kurumlarında ve Kanada’da yıllarca danışmanlık yaptı, kurumları daha karlı, daha başarılı, daha huzurlu yerler haline getirmek onun o dönem ki kurumsal hayat hayaliydi. Ama Damla’da hayaller bitmez.
Türkiye’den güzel öneriler, dönüş, ülkemizdeki kurumsal şirketler derken bundan 15 yıl önce Turuncu Eğitim’i kurarak kendi adına danışmanlık yapmaya eğitimler sunmaya başladı. 15 yıldır iş ortaklığı yapmadığı büyük şirket, eğitim vermediği, işini sevmeyi, müşterisini sevmeyi, kendini yönetmeyi, durumu yönetmeyi anlatmadığı kurumsal çalışan neredeyse kalmadı. Turuncu, Damla yaşadığınca devam edecek velhasıl kısacık bir Kaş seyahati sırasında görüp tutulduğu Kaş Başka Leymona, yeni tutkusu. Levent, Nejdet ve Alper’le birlikte Damla artık burada. Kaş Başka Leymona dostlukları, Kaş Başka Leymona sohbetleri, Leymona deneyimleri tutku değil de ne olabilir ki?

Murat Alper AVCI:

1996 yılında İstanbul’da gece hayatının eğlence kapılarını aralayan Alper birçok tanınmış markalarla çalışarak kendisini yetiştirdi. 1998-99 yıllarında artık farklı şeyler yapacak, sıra dışı hareket edecek noktaya geldi. Ernest Hemingway’in, kaleme aldığı romanlarından etkilenerek şaşırtmayı sevdiği değerli misafirlerini mojitoyla tanıştırarak onların damak zevklerini değiştirdi.

Misafirlerini yıllar içinde yeni tarifleri ve enfes damak zevkleriyle şaşırtmaya ve kendisine hayran bırakmaya devam etti.

Aslına bakarsanız, Mixologist olan Alper’in hayalleri küçük bir çocukken Coctail filmini izlemesiyle şekillenmeye başlamıştı.  Öylesine etkilendi ki bugün hala yeni damak zevkleriyle misafirlerini şaşırtmaya, her gün yeni tatlar denemeye devam ediyor. Türkiye’nin saygın gurmeleri ve aşçılarıyla birçok konuda halen bilgi alışverişi yapıyor.

Alper artık hayallerini Nejdet, Levent ve Damla ile ortak olduğu Kaş Başka Leymona’da gerçekleştiriyor.